-2.3 C
Zilina
19. októbra 2024

Karlovarské Cisárske kúpele – esencia histórie, pompéznosti a luxusu

V rámci letných potuliek mnohí dovolenkári vyrazili k našim západným susedom. Ich cieľom sú mnohé zaujímavé miesta v Česku, no tým najzápadnejším sa obyčajne stane Praha. Keby ste sa ale vydali ďalej na západ, tak asi hodinku a pol a navštívili Karlove Vary, verte, že by ste neobanovali.

Celý svet si tu užíval luxus

Okrem liečivých termálnych prameňov, ktoré blahodarne pôsobia na tráviace ústrojenstvo, chýrneho porcelánu či skla Moser alebo legendárnej becherovky ho v novodobej histórii preslávil aj Medzinárodný filmový festival, ktorého tvárou je Jiří Bartoška a ktorý sa tu každoročne koná začiatkom júla.

Mesto sa zmení na jednu obrovskú filmovú kulisu a na scénu po červenom koberci pred hotelom Thermal nastupujú hviezdy šoubiznisu a osobnosti filmového priemyslu, všetci sprevádzaní aplauzom filmových fajnšmekrov.

Keď niekoľkodňové predstavenie skončí, mesto sa vráti k svojmu typickému kúpeľnému životu. Ten plynie úplne inak ako kdekoľvek inde. Jeho návštevníci len lenivo oddychujú, uzdravujúc sa trávia čas nekonečnými prechádzkami, lebo nech sa pohnú, či otočia zrak kamkoľvek, narazia na niečo zaujímavé a pútavé.

Dávno sem ľudia nechodia len za zdravím. Chcú vidieť, čo sem lákalo a láka bohatých ľudí z celého sveta. Chcú z údolia riečky Teplá a dvíhať zrak k honosným a zdobným domom, ktoré vyrástli do výšok na jej brehoch. Časy dávno minulé tu neustále cítite v pätách. Chvíľami sa vám zdá, že počujete šuchotanie krinolín a chichot flirtujúcich dám alebo klopkanie konských kopýt, ako ťahajú koče s miestnou i zahraničnou honoráciou.

Nádherné historické budovy, obdivuhodné kolonády a promenády, chodníčky strácajúce sa v hustých lesoch, ktoré sú doslova súčasťou mesta, vás zamestnajú na dlhé hodiny.

Karlove Vary boli vždy výkladnou skriňou výstrednosti, ozdobnosti, krásy a módnych výstrelkov. Významní hostia z celého sveta sem cestovali, aby si tu užili luxus. Chatrní starci tu naberali na sile a vädnúce dámy ich opäť oslňovali svojou krásou. Každý tu chcel prežiť svoj románik a zo spomienok naň žiť dlhé roky, v lepšom prípade si ho zopakovať pri ďalšej návšteve kráľovského kúpeľného mesta.

Cisárova nová vaňa

Absolútny rozkvet priniesli Karlovým Varom Cisárske kúpele. Otvorili ich v roku 1895 a v tej dobe patrili k najmodernejším zariadeniam svojho druhu na svete. Po prvýkrát tu použili unikátny systém dopravy pripravených vaní s rašelinovým kúpeľom pomocou výťahov. Z vnútorných pavlačí ich prepravovali až do samotných kúpeľní. Mnohí návštevníci hovorili doslova o zázraku, pretože vane sa vynárali z podlahy priamo pred ich zrakmi a po kúpeli opäť mizli v útrobách technického zázemia. Akýmsi marketingovým ťahom malo byť to, že ich postavili pre vtedajšieho rakúskeho cisára Františka Jozefa I. a jeho manželku Alžbetu Bavorskú – Sissi. Cisársku kúpeľňu síce cisár navštívil, no nikdy sa v nej neokúpal.

Aj preto ich napokon pomenovali na Lázně I. Dva obrazy v zrekonštruovanej budove Cisárskych kúpeľov zachytávajú okrem cisárskeho manželského páru vyše 100 významných historických osobností, ktoré mesto navštívili.

Rukopis rakúskych architektov Fellnera a Helmera je čitateľný na viacerých budovách v meste – divadlo a Cisárske kúpele nie sú výnimkou.

Ak sa vám podarí prejsť sa po nich alebo po zákutiach mesta v komentovanej prehliadke tamojšieho rodáka, herca Viktora Braunreitera, čaká vás nezabudnuteľný zážitok. Ohúri vás zaujímavými, miestami až pikantnými informáciami a vtiahne do histórie pompézneho kúpeľného mesta nevtieravým humorom a jemnou nadsázkou.

Vo fitness aj dámy v krinolínach

Cisárske kúpele boli naozaj prestížnou a luxusnou záležitosťou. Ak by sme ich výstavbu prepočítali na súčasné české koruny, stála asi 1,1 miliardy. Ich rekonštrukcia, ktorá trvala takmer 4 roky a bola slávnostne dokončená v roku 2023, približne 1,4 miliardy.

Žiaľ, väčšina technického a interiérového vybavenia, vrátane unikátneho technického zázemia na prepravu vaní s rašelinou alebo posilňovacie stroje už v zdevastovaných kúpeľoch neboli. Okrem kúpeľní a dámskych a pánskych odpočivární tu naozaj bola aj posilňovňa – ústav pre liečebnú mechaniku. V luxusnej Zanderovej sále boli rozostavené stroje, ktoré poháňali mechanizmy a za hostí prakticky cvičili.

Permanentka na 20 návštev tohto dobového fitness vyšla na dnešných 10 500 Kč, kúpeľ na 3 350 Kč. Pôvodné posilňovacie stroje sa v súčasnosti nachádzajú v múzeu kúpeľníctva vo francúzskom Vichy. S nástupom železničnej dopravy si sem mohli dovoliť pricestovať aj nižšie vrstvy obyvateľstva a aj úroveň Cisárskych kúpeľov pomaly klesala. Pri vlaňajšom znovuzrodení, dnes už národnej kultúrnej pamiatky, však Karlove Vary neostali svojej povesti nič dlžné. Udialo sa vo veľkom štýle a návštevníkom ponúkajú ozajstný klenot, v ktorom sa snúbi história, moderné technológie a luxus. Tak, ako to bolo pri ich vzniku. Tie moderné technológie predstavuje nepochybne Átrium.

Priestor, odkiaľ sa minulosti vane s rašelinovým kúpeľom rozbiehali do jednotlivých kúpeľní, sa zmenil na dômyselne technicky prepracovanú spoločenskú, divadelnú, koncertnú, prosto výnimočnú multifunkčnú sálu.

Mihol sa tu major Zeman aj James Bond

Mesto medzinárodného filmového festivalu filmárov vždy lákalo, a to nielen na festival. V Cisárskych kúpeľoch sa natáčala napríklad aj epizóda Jamesa Bonda Casino Royal. Filmári však využili najmä exteriéry Cisárskych kúpeľov, aj keď je pravdou, že v 80. rokoch tu kasíno, istý čas jediné v Česko – Slovensku, naozaj bolo. Mohli v ňom však hrať iba zahraniční návštevníci, a to jedine v korunách. Občania republiky sa sem smeli pozrieť len ako sprievod cudzincov, ale hrať nemohli. Niekoľko scén „bondovky“ sa odohrávalo v hoteli Pupp a potom v neďalekom mestečku Loket.

No a v jednej epizóde legendárneho seriálu prípadov majora Zemana sa tu v kľukatých uličkách odohrávala Zemanova svadba a v kúpeľných domoch scény ďalších dielov. V dnešnom Karlovarskom mestskom divadle, mimochodom je naozaj nádherné, zas Carmen Mayerová ako bufetárka spoznala v hľadisku Radka Brzobohatého. Kultová scéna z filmu Vrchní, prchni sa tiež odohráva v Karlových Varoch pri pulzujúcom Vřídle, kde sa po naháňačke ulicami a kolonádou Josefa Abrháma stretli azda všetci tamojší čašníci. S teplotou 73 °C je Vřídlo najteplejším českým termálnym prameňom s výdatnosťou 2 tisíc litrov za minútu.

No a azda posledný americký film Posledné Vianoce s herečkou Quenn Latifah zahraničným návštevníkom poriadne zamotal hlavu, pretože v scénach vidno z hotelu Pupp vysoké hory a dnes ich tu všetci hľadajú, žiaľ bezúspešne.

Ponúkajú všetko, čo chcete zažiť

Je to naozaj tak. Mesto a jeho okolie je ako stvorené na oddych, načerpanie nových síl a impulzov, na získanie nadhľadu nad vlastnými problémami. Karlovarských prameňov je 13 a za štrnásty sa označuje becherovka.

Ak sa teda rozhodnete ochutnať ich všetky a nejaký sa vám nepodarí nájsť, pokojne ju použite ako žolíka. Aj do likérky môžete zájsť na prehliadku spojenú s ochutnávkou všetkých vyrábaných produktov. Rovnako si môžete prezrieť podzemie, kde sa dozviete všetko o zázračnej karlovarskej vode, ktorá dáva hrdzavý vzhľad typickým suvenírom – ružiam a malým karafám.

Mnoho dní by ste sa dokázali túlať po meste a priľahlých parkoch. Stojí však za to navštíviť aj ďalšie miesta v okolí. Vianočný dom na zámku v Doubí, kde sú okrem februára, kedy je zatvorené, Vianoce po celý rok. V každej miestnosti zámku je inak ladená vianočná výzdoba a verte, že od úžasu zabudnete zatvoriť ústa.

A nezatvoríte ich ani pri druhej expozícii v priestoroch zámku, tento raz trochu bizarnej, pretože je ňou najväčšia výstava medvedíkov v Česku, ktorých sa tu v najrôznejších podobách zišlo vyše 14 tisíc. Na skok je to i ďalších dvoch kúpeľných miest západočeského kúpeľného trojuholníka, kde okrem Karlových Varov patria aj Mariánske Lázně so spievajúcou fontánou a najdlhšou krytou kolonádou či Františkove Lázně.

Alebo na zámok Bečov nad Teplou, kde sa nachádza druhý najväčší český poklad po Korunovačných klenotoch – Relikviár sv. Maura. Túto výnimočnú zlatnícku pamiatku vypátrali agenti v roku 1985, pretože bola na neznámom mieste ukrytá pred nacistami. Zoznámiť sa s jeho tajomnou minulosťou naozaj stojí za to. Nachádzajú sa v nej kostrové pozostatky sv. Jana Krstiteľa, sv. Maura, sv. Apolinára a sv. Timoteja. 

S opisom každého nového miesta v Karlových Varoch a okolí naskakujú ďalšie a ďalšie, ktoré stoja za návštevu. Verte, že ich výpočet by bol naozaj nekonečný. Ak budete premýšľať o destinácii svojho najbližšieho výletu, mrknite smerom na „ďaleký západ“. V tomto prípade Remarqueove „na západe nič nového“, rozhodne neplatí.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa