-0.4 C
Zilina
19. októbra 2024

Bali nie je pre všetkých, ale pre toho, kto si ho zamiluje, je to už navždy

Odísť na Bali bolo pre Ivanu spontánnym rozhodnutím. Ako sa tam žije a čo jej toto rozhodnutie prinieslo, nám prezradila tanečníčka, grafička a digitálna nomádka Ivana Haviarová.

Viem o tebe, že si bola dlhší čas mimo domova, na Bali. Čo predchádzalo tomuto rozhodnutiu?

Ovplyvnilo to mnoho faktorov. V Ázii som bola prvýkrát sama ako 21-ročná a zamilovala som si ju okamžite. Veľmi rada som sa tam vracala, ale len na dovolenky. Tento rok bol pre mňa veľmi transformačný a viac som sa hlbšie zamýšľala nad tým, čo ma v živote robí šťastnou a akým smerom sa chcem uberať. Nebola som spokojná ani s prácou, ktorú som vykonávala, nebola som šťastná ani na tomto mieste, kde som žila a stále ma to ťahalo preč. Tak som sa jedného dňa, na impulz kamaráta, ktorý na Bali žil, rozhodla, že idem počúvať svoje srdce a chcem začať žiť tak, aby ma to napĺňalo. Bali som prvýkrát navštívila pred pandémiou a bola to láska na prvý pohľad. Ani sekundu som neváhala, ktorým smerom sa uberať. Kúpila som si letenku, dala výpoveď v práci, odsťahovala sa z podnájmu a odišla som bez akéhokoľvek plánu B, len za hlasom môjho srdca.

Ako dlho si tam bola a ako vyzerali tvoje dni?

Na Bali som bola prvýkrát pred pár rokmi a strávila som tam 2 týždne. No tento rok som si to predĺžila až na 4 mesiace. Po 4 mesiacoch som si povedala, že keď bude u nás na Slovensku leto a teplo, pôjdem na letnú dovolenku domov. A hneď, ako začne zima, vraciam sa späť na môj milovaný ostrov. Prvé dni boli veľmi ťažké. Keď som si vychutnala krásne prvé dni, opadol prvotný ošiaľ, zhodila som ružové okuliare a musela som sa pozrieť realite priamo do očí. Uvedomila som si, že vlastne neviem, čím sa budem živiť a čo tu vlastne budem robiť, veď poznám okrajovo len pár Slovákov z online sveta, ktorí tu žijú. Začali náročné dni, keď moja pozitivita klesala a do života sa mi vkrádal strach o moju stabilitu a zázemie. Prvé dva mesiace beriem ako svoje najsilnejšie a najviac transformačné mesiace v mojom živote. Prešla som si plačom, strachmi, zmenami nálad, uvažovala som, že si kúpim letenku späť domov. No hlava mi nedovolila vrátiť sa späť do niečoho, v čom som nebola šťastná len preto, že si vizualizujem nejaký pomyselný strach. Povedala som si, že keď niečo začnem, tak sa nevzdám a dokončím to. Pretože na to mám. Doteraz si veľmi ďakujem za to, že som sa nevzdala a obetovala pre svoje životné šťastie nejaký čas diskomfortu.

Čo tvoja práca? Pracovala si online?

Ja som človek veľmi kreatívny a rada skúšam nové veci. Prešla som si rôznymi mojimi biznis projektmi. Venujem sa viacerým oblastiam. Momentálne mám na Slovensku rozbehnuté tanečné kurzy pre ženy a aj pre deti. V lete robíme pravidelne detské tábory. Študovala som na umeleckej škole a živím sa grafickým dizajnom, marketingom a spravovaním sociálnych sietí mojim klientom a taktiež robím konzultácie ohľadom budovania si svojej značky v online svete… Takže sa zo mňa stal digitálny nomád, čo mi umožňuje žiť kdekoľvek na svete.

Aký je život na Bali? Sú tam ľudia spokojní? Myslíš, že sú šťastnejší ako ľudia na Slovensku?

Či sú šťastnejší ako ľudia na Slovensku? Dovolím si tvrdiť, že jednoznačne áno. Ľudia sú tam prevažne chudobní, ale šťastní. Nemôžem povedať, že každý, určite majú rôzne trápenia, ale keď to zoberieme globálnejšie, tak sú najmä pokojnejší, milší, usmievavejší, pozitívnejší a vďačnejší. Ja keď som na Bali, akoby som bola úplne niekto iný, ako keď som na Slovensku. Na Slovensku sme dosť negatívni, nahnevaní, vystresovaní, závistliví, neprajní a takto by som mohla pokračovať ďalej… Na Bali ľudia nezarábajú veľa, no oveľa viac si život vedia vychutnať.

Ako by si charakterizovala ich životný štýl?

Na Bali zohráva veľkú úlohu náboženstvo, prevažne hinduizmus. Na dedinách majú skoro každý deň nejakú náboženskú slávnosť. Každé ráno kladú obetné dary pre svojich predkov, bohov aj démonov. Zástupy Balijčanov, oblečených v bielom neraz blokovali premávku na cestách. Na Bali majú kastový systém. Rozlišujú sa tam 3 kasty, pričom až 90 % obyvateľov patrí do tej najnižšej.

Ktoré zvyklosti sú pre Balijčanov špecifické?

Balijčania sú súdržní. Častokrát žijú niekoľko generácií spolu. Majú rôzne návyky, veľa sa modlia pri svojich oltárikoch a chrámoch, chodia sa očisťovať do svätých prameňov, veria v karmu a v reinkarnáciu. Majú veľa zvyklostí. Jedeným, ktorý ma prekvapil bolo brúsenie zubov. Na obrade sa zúčastňujú deti, ktoré prichádzajú do puberty. U dievčat väčšinou po prvej menštruácii a u chlapcov v čase, kedy sa im začne meniť hlas. Obrad vykonávajú kňazi, ktorí im obrúsia 6 predných zubov, ktoré symbolizujú negatívne ľudské vlastnosti a predstavujú zvieracie prvky. Pokiaľ by sa niekomu zuby nezbrúsili, nemusel by sa po smrti dostať do neba, pretože by si ho mohli pomýliť so zvieraťom. Obrad sa týka aj žien, ktoré si chcú zobrať za muža Balijčana a byť prijaté v jeho rodine. Ak by niekto zomrel pred brúsením, jeho rodina vykoná obrad pred kremáciou.

A čo ženy? Venujú sa viac rodine alebo je to ako u nás, že pracujú popri starostlivosti o rodinu?

Ženy, z vyššej vrstvy sa starajú o domácnosť a o deti. Môžu si dovoliť nepracovať, no niektoré chodia predávať svoju úrodu na miestne trhy. Ženy z nižšej vrstvy majú viacero povinností. Musia sa zúčastňovať na častých ceremóniách, zaobstarať na ne potrebné veci a stáť tam aj niekoľko hodín. Výchovu deti majú na starosti ženy a popri tom sa snažia aj pracovať. Najmä v poľnohospodárstve, na ryžových poliach, plantážach alebo v reštauráciách, predávajú na trhoch, upratujú, pracujú v práčovniach, šijú, masírujú a podobne. Muži pracujú poväčšine ako rybári, tiež na plantážach a poliach a tí šikovnejší si rozbehnú nejaký biznis v turizme ako napríklad reštauráciu, prenájom skútrov, prenájom ubytovania a mnoho ďalšieho. Žijú prevažne z turizmu.

Čo ťa najviac ohúrilo z prírodných krás a ako by si charakterizovala vzhľad krajiny?

Ohúrilo ma úplne všetko. Prenádherná krajina a každý si tam príde na svoje. Kto miluje krásne biele alebo čierne pláže s tyrkysovým oceánom, určite to tam nájde. Úžasné je potápanie sa s mantami alebo veľkými korytnačkami. Mňa ale najviac oslovili mohutné krásne vodopády, ktorých je tam veľmi veľa. Nádherné útesy, na ktoré chodím pravidelne pozorovať západ slnka, taktiež ryžové políčka a zelená džungľa s opicami a rôznymi inými zvieratami, kde ale treba byť opatrný. Sú tam rôzne posvätné pramene a nádherné chrámy. Všetko tam je krásne.

Pre koho je Bali, kto tam môže pookriať? Poznáš nejakých Slovákov, ktorí nepracujú na Bali online, ale sa tam zamestnali?

Bali na dovolenku je úplne pre každého. No na život určite nie. Bali na život je určené najmä pre ľudí, ktorí majú radi dobrodružstvo a nevadí im žiť v chudobnejšej krajine, radi si užívajú jeho spirituálnu atmosféru a nevadí im dopravný chaos a občas niekde aj špina. Je pre tých, ktorí vyhľadávajú transformačné miesto, kde sa vedia upokojiť a ponoriť do hĺbky seba samých… Ľudia, ktorí majú radi luxus a čistotu Európy si tu vedia užiť prenádherné rezorty a bambusové vilky s vonkajšími bazénmi s výhľadom na džungľu. No, ak by tu mali takí ľudia žiť, asi by to nebolo pre nich. Poznám pár Slovákov, ktorí si tam založili vlastné firmy a podnikajú s nehnuteľnosťami, reštauráciami alebo cestovnými agentúrami. Čo sa týka zamestnania, dá sa zamestnať, ale je to omnoho náročnejšie ako u nás a nepoznám veľa Slovákov, ktorí by šli do zamestnania. Balijčania si držia pracovné pozície najmä pre svojich lokálnych obyvateľov a turisti tam pracujú vo svojich rezortoch alebo reštauráciách, prípadne na pracovné víza v nejakých firmách, ktoré väčšinou tiež vlastnia turisti.

Čo si si odniesla z Bali a čo chceš priniesť tu na Slovensko? Aké sú tvoje najbližšie plány?

Ja som si odniesla moju životnú premenu. Bali mi dalo to, čo som hľadala. Prekopala som celý svoj život, nacítila sa viac na seba a na moje životné šťastie. Bali je moja láska, ktorá mi dala obrovskú hodnotu. A chcela som, najmä ženám, ktoré si z rôznych dôvodov nemôžu dovoliť odísť na Bali, dopriať to, čo som tam prežila ja. V septembri mám za sebou môj najnovší projekt a to je ženský liečivý pobyt: Bali na Slovensku. Splnila som si ďalší môj sen, pretože milujem eventy, organizovanie, pobyty a najmä milujem spájanie žien a odovzdávanie mojich skúsenosti. Nacítila som sa na balijský spôsob života a to je meditovanie, rôzne ich seansy a rituály, liečenia, cvičenie a zdravý životný štýl, ktorý som chcela odovzdať aj ženám u nás na Slovensku. Bol to silný víkend a utvrdila som sa v tom, čo je moje poslanie a že v tom chcem aj naďalej pokračovať. Už pripravujem ďalšie pobyty ako na Slovensku, tak už aj na Bali.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa