V dušičkovom čase naše myšlienky často zaletia k blízkym, ktorých už, žiaľ, môžeme navštíviť len na cintorínoch. A niekedy ani tam. Možno nám to nedovolia súkromné či pracovné povinnosti, možno sú pochovaní ďaleko a možno ani nevieme kde. Zaujímavou alternatívou sú v takýchto prípadoch virtuálne cintoríny. Umožňujú virtuálnu návštevu hrobu, dokonca aj zapálenie symbolickej sviečky. O tom, ako fungujú nám povedal Slavomír Ďurikovič, konateľ spoločnosti 3W Slovakia, s. r. o., ktorá virtuálne cintoríny spravuje.
Čo všetko návšteva virtuálneho cintorína umožňuje?
Návštevou portálu virtualnycintorin.sk môže ktokoľvek na svete s prístupom k internetu vyhľadávať na digitálnej mape cintorína hrobové miesta alebo zosnulých. Môže si prezrieť fotografie hrobových miest, fotografie priestorov cintorína. Na hrobe blízkych môžu príbuzní a známi zapáliť virtuálnu sviečku. Na výročie úmrtia systém virtuálnu sviečku zapáli automaticky.
Aké údaje sa uvádzajú po rozkliknutí hrobového miesta návštevníkom, sú tam aj fotky hrobov, aby bola návšteva autentickejšia?
Po rozkliknutí hrobového miesta sa zobrazia informácie o zosnulých, ktorí sú v danom hrobe pochovaní, ak sú tieto informácie známe. Pre lepšiu orientáciu je zobrazená fotografia hrobového miesta.
Sú služby spoplatnené?
Služby pre širokú verejnosť nie sú spoplatnené.
Kedy a prečo vznikli virtuálne cintoríny?
Portál virtualnycintorin.sk vznikol na základe dopytu obcí a miest po zdigitalizovaní evidencie zosnulých, ktorá dovtedy existovala len v listinnej forme na matrikách. Naša spoločnosť sa začala zaoberať pasportizáciou cintorínov v roku 2007.
Pre koho sú najmä určené?
Primárne je portál virtualnycintorin.sk využívaný samosprávami ako digitálny archivačný systém zosnulých. Avšak je určený aj širokej verejnosti. Používatelia internetu ho jednoduchým spôsobom vedia využiť na vyhľadávanie zosnulých, hrobových miest na cintorínoch a pre kontrolu úhrad prenájmu za hrobové miesta.
Aký je postup, kto musí iniciovať vznik takéhoto cintorína?
Vznik virtuálneho cintorína iniciuje samospráva.
Musí dať majiteľ hrobu alebo pozostalí súhlas, aby bol hrob takto zverejnený?
Naša spoločnosť pracuje s verejne dostupnými informáciami. To znamená, že informácie o hrobovom mieste sú občanom verejne dostupné tak na webe ako i na cintorínoch obcí a miest.
Koľko obcí na Slovensku má virtuálny cintorín?
Portál virtualnycintorin.sk zastrešuje svojim digitálnym archivačným systémom zosnulých v približne 700 miest a obcí na Slovensku.
Koľko obcí v Žilinskom kraji ho má?
V Žilinskom kraji zastrešujeme asi 150 miest a obcí.
Rastie záujem o takéto cintoríny?
Áno, záujem o pasportizácie cintorínov stále rastie.
Dá sa číslom vyjadriť návštevnosť virtuálnych cintorínov?
Návštevnosť nášho portálu samozrejme sledujeme. Denne naše stránky navštívi zhruba 65 000 ľudí. Počas vlaňajších Dušičiek to bolo napríklad 288 000 ľudí.
Pripravujete nejaké novinky v tejto oblasti?
Na rozvoji portálu neustále pracujeme. Väčšina noviniek sa však týka administrátorskej časti evidenčného systému.