-3.3 C
Zilina
19. októbra 2024

Po rokoch… a stále vo forme

Žilina – Na piatom ročníku festivalu seniorských folklórnych súborov Po rokoch… sa v Žiline začiatkom októbra zúčastnilo 112 účinkujúcich zo 4 súborov. Každý kolektív prezentoval folklór zo svojho regiónu. Oprášené krpce Kysuce a Terchovú, Senior Vtáčnik Hornú Nitru, Seniorklub Družba Trenčín a okolie, Vŕbové prútie Liptov. Žilina hostila prvý festival, po nej to bola Nižná na Orave, Prievidza, Liptovský Mikuláš a tento rok opäť Žilina.

Súbory majú choreografov, spevákov i muzikantov

„Na Slovensku je veľa rôznych festivalov, no pre seniorské súbory medzi nimi veľa miesta nie je. Ja poznám jeden v Bodovke pri Trenčíne s názvom „Kým žiješ, tancuj“. Zúčastnili sme sa na ňom s Oprášenými krpcami, a to nás motivovalo urobiť seniorský festival trochu inak. Oslovili sme kolektívy Senior Vtáčnik z Prievidze, Senior Oravan z Nižnej na Orave a Vŕbové prútie z Liptovského Mikuláša. No a aby ten náš festival bol zaujímavejší, každý rok ho organizuje jeden zo zúčastnených kolektívov. V tomto roku sme počet účinkujúcich rozšírili o Seniorklub Družba z Trenčína, no žiaľ, ospravedlnil sa súbor Senior Oravan z Nižnej na Orave,“ hovorí umelecký vedúci Oprášených krpcov Ivan Šedo. Podľa jeho slov o účinkovanie na festivale Po rokoch… malo záujem viac kolektívov. Skutočnosť, že ide o jednodňový festival v interiéri však značne obmedzuje dĺžku jednotlivých predstavení i počet zúčastnených kolektívov. 

„Každý súbor si hľadá choreografa, ktorý by pre nich urobil novú choreografiu. My sme začali spolupracovať s Vladom Urbanom. Síce pôsobí v Košiciach, ale je ochotný za nami prísť a pracovať s nami. Tancovali sme spolu v súbore Stavbár, kde Vlado robil choreografa a umeleckého vedúceho súboru. Ja som v tom období robil tanečného pedagóga, takže naša spolupráca začala už tam,“ pokračuje Ivan Šedo. „A čo sa týka členov súboru, tak, ako sa dávajú dohromady tanečníci v seniorských súboroch, tak prichádzajú aj speváčky a v niektorých prípadoch aj muzikanti alebo využívame hudobníkov zo súčasných mládežníckych súborov.“

Želajú si väčšie obecenstvo

Výkony folkloristov seniorov potvrdzujú známe tvrdenie, že vek je len číslo. No aj to, že v dedičstve našich predkov sa skrýva naša sila, ktorú oni sami stále cítia. „Myslím si, že najstarším tanečníkom bol Paľo Cienik ktorý má 80 rokov a tancuje u nás, v Oprášených krpcoch. Je to vlastne tanečník, ktorý začínal v Stavbári, potom pôsobil ako choreograf v súbore Jedľovina v Kysuckom Novom Meste. A ja som vlastne ako tanečník u neho v Jedľovine začínal. Mal som vtedy asi 15 rokov a do Stavbára som prišiel neskôr. No a teraz sme sa v Oprášených krpcoch stretli v opačnom „garde“ ja som vedúci a on tanečník,“ dodáva s úsmevom Ivan Šedo.

Program festivalu Po rokoch zožal úspech, aj keď každé podujatie je z veľkej časti aj o financiách, ktoré rozhodujú o tom, čo si organizátori môžu dovoliť. „Je potrebné uhradiť nájom za sálu, odmeny pre zvukárov a osvetľovačov, občerstvenie pre účinkujúcich, vznikajú náklady na propagáciu podujatia, a to nie sú malé položky. Nehovoriac o tom, že by sa patrilo účinkujúcim prispieť napríklad na dopravu. Ešte šťastie, že sme sa dali na tancovanie, spievanie a hranie v seniorskom veku a robíme pre potešenie.“ 

Čítanie o žilinskom folklórnom súbore Oprášené krpce aj rozhovor s Vladom Urbanom, azda najznámejším slovenským folklórnym choreografom, ktorý pôsobil nielen u nás, ale aj v zahraničí, vám prinesieme v najbližších dňoch.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa