-0.5 C
Zilina
03. apríla 2025

IPčko pomáha mladým ľuďom nájsť cestu von z krízy: V žilinskom krízovom centre lieči aj ježkoterapeutka Svetlana

Nezisková organizácia IPčko poskytuje rôzne formy bezplatnej psychologickej pomoci ľuďom na Slovensku. Zameriava sa na širokú škálu služieb, vrátane chatovej, telefonickej a emailovej poradne, ale aj výjazdového krízového tímu a kamenných centier v každom kraji. Organizácia zdôrazňuje anonymitu a flexibilitu svojich služieb, pričom rieši problémy súvisiace s duševným zdravím, osamelosťou, stresom a radikalizáciou, najmä u mladých ľudí. Rozhovor nám poskytla sympatická Marianna Heřmánková – psychologička z Káčka Žilina.

Ako vznikla chatová poradňa IPčka?

Chatová poradňa IPčka vznikla pred 13 rokmi, na základe pozorovania správania mladých ľudí na Facebooku. Riaditeľ IPčka, Marek Madro, si všimol, že mladí ľudia, s ktorými sa stretával osobne a rozprávali sa o ich životných príbehoch, boli otvorenejší v online priestore, konkrétne v chate na Facebooku. Tí, ktorí sa báli alebo nevedeli vyjadriť svoje pocity a problémy pri osobnom rozhovore, sa cítili omnoho bezpečnejšie v anonymnom prostredí chatu, kde neboli priamo konfrontovaní tvárou v tvár.

Vieme, že mladá generácia preferuje online svet. Z akých konkrétnych dôvodov im online chat vyhovoval?

Mladým vyhovoval pocit, že ich nikto nevidí, a to im umožnilo byť viac otvorenými a úprimnými. Táto anonymita im dávala kontrolu nad tým, čo a kedy povedia a mohli sa vyjadrovať bez obáv z posudzovania. Takisto mohli vypnúť a zapnúť rozhovor podľa vlastného uváženia a vybrať si z neho, čo chcú. Mladí ľudia nevnímali online a offline svet ako dve oddelené entity. Internet sa stal bežnou súčasťou života, kde ľudia hľadajú pomoc, ale trebárs aj recepty. Veľkou výhodou bola aj dostupnosť – chatovať mohli s psychológom bezplatne a kedykoľvek, napríklad aj cestou do školy alebo na záchode.

Chatová poradňa poskytuje bezpečný priestor pre mladých ľudí, ktorí by inak nemali odvahu vyhľadať pomoc osobne.

Pre koho sú primárne určené vaše služby a aké sú formy ich poskytovania?

IPčko poskytuje bezplatné služby, čo je dôležité pre tých, ktorí nemajú finančné prostriedky na súkromnú alebo štátnu pomoc. Služby sú dostupné aj pre mladých ľudí pod 18 rokov, bez potreby informovať rodičov. Okrem toho, online forma umožňuje ľuďom kontaktovať odborníkov z rôznych miest, aj keď sú fyzicky vzdialení. IPčko rozšírilo svoje služby o telefonickú linku, emailovú poradňu a videoporadňu, aby vyhovelo rôznym preferenciám a potrebám klientov. IPčko napríklad ponúka pomoc aj v posunkovej reči. Tieto služby umožňujú ľuďom vybrať si formu komunikácie, ktorá im najviac vyhovuje.

Stáva sa, že musíte situáciu riešiť aj priamo v teréne?

Áno, stane sa, že máme na linke akútny prípad a v takých prípadoch vyrážame priamo na miesto. IPčko vytvorilo krízový výjazdový tím psychológov, ktorí zasahujú pri tragédiách alebo na miestach, kde ľudia uvažujú o samovražde. Na ľudí, ktorí sa stali svedkami tragédií, napríklad pri dopravnej nehode, sa často zabúdalo. Tento tím poskytuje krízovú intervenciu priamo na mieste, čím znižuje riziko posttraumatickej stresovej poruchy. Zároveň je aj súčasťou integrovaného záchranného systému a spolupracuje so Slovenským Červeným krížom.

Náš rozhovor prebieha vo veľmi príjemnom prostredí v centre Žiliny v Káčku. Môžu do týchto priestorov prísť aj mladí ľudia osobne?

IPčko zriadilo v každom krajskom meste krízové centrá (Káčka), ktoré slúžia ako bezpečné miesta pre stretnutia s klientmi. Káčko prepája všetky linky pomoci, a na to, aby sme sa k človeku v ťažkej situácii dostali čo najskôr, chceme byť po celom Slovensku. Zároveň má každý kraj či mesto svoje špecifiká ako v psychologickej pomoci, tak aj v konkrétnej téme. Tieto centrá zároveň umožňujú lepšiu koordináciu krízových výjazdov a poskytujú priestor pre osobnú pomoc. Káčka taktiež poskytujú krátkodobú, anonymnú psychologickú pomoc pre kohokoľvek.

Kombinácia online pomoci a kamenných centier je veľkou výhodou.

V akých prípadoch klienti hľadajú krátkodobú psychologickú pomoc?

Detských psychológov a pedopsychiatrov je na Slovensku nedostatok. Stáva sa, že mladý človek sa odhodlá vyhľadať odbornú pomoc a dostane termín až o pol roka. Je to dlhý čas, počas ktorého sa jeho stav môže veľmi zhoršiť. Z toho dôvodu sme sa rozhodli poskytovať aj krátkodobú psychologickú pomoc do doby, kým si klient nájde svojho psychológa, respektíve psychiatra.

Aké sú najčastejšie dôvody, prečo vás mladí ľudia kontaktujú?

Dôvodov je mnoho. Počnúc nešťastnou láskou, až po známky, problémy v kolektíve, depresie a úzkosti. Často je to z dôvodu osamelosti, a to napriek tomu, že majú kamarátov a v rodine dobré vzťahy. Cítia sa osamelo s tým svojim konkrétnym problémom.

Nakontaktovať sa na nás online alebo osobne môžu kedykoľvek. U nás môžu byť sami sebou, bez toho, aby sa museli na niečo alebo na niekoho hrať. Prijímame ich takých, akí sú.

Aj keď máte zriadené Káčka v každom krajskom meste a poskytujete online služby, určite nie je jednoduché logisticky zvládnuť pomoc v celej krajine…

Snažíme sa medzi sebou navzájom čo najlepšie spolupracovať, vymieňať si informácie a veľmi nám pomáha aj krízový výjazdný tím. Naša práca je veľmi flexibilná, nie je to práca so stabilným časom, ale stále sme v centre diania a máme pocit zmysluplnosti našej práce. Pri vážnych udalostiach, ako bola tragédia v Spiškej kapitole a nedávno v Spišskej Starej Vsi, sme pomáhali aj z ostatných regiónov. Na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi sme na mieste tragédie zriadili pamätnú izbu, kde horia sviečky za Alenku a Mariku. Študenti majú možnosť smútiť každý po svojom. Niekto smúti v tichu, niekto modlitbou, umením či hudbou. Spolu s kolegami sme hrali so študentami aj stolové hry, bola to jedna z foriem terapie.

Pozývajú vás aj do škôl v rámci prevencie?

Snažíme sa spolupracovať so školami formou prednášok alebo konkrétnej pomoci. Riešili sme šikanu, sebapoškodzovanie, ale aj radikalizmus. Nemusíme radikalizmus len odsúdiť a tam aj skončiť. Treba s ním pracovať. Častokrát zistíme, že mladý človek, radikál, bol osamotený a hľadal skupinu, v ktorej by bol rešpektovaný. Snažíme v ňom prebudiť nejaké hodnoty, ale zároveň ho berieme takého, aký je a navzájom komunikujeme, aj keď naše názory sa líšia.

Vaša práca je zmysluplná a určite aj veľmi náročná. Akým spôsobom spracovávate pracovnú záťaž?

IPčko sa s pracovným stresom vyrovnáva prostredníctvom viacerých stratégií a podporných mechanizmov. Jedným z nich je odborné vzdelávanie. Zamestnanci IPčka sa neustále vzdelávajú, čo im pomáha získavať nové poznatky a zručnosti potrebné na zvládanie náročných situácií. Mnohí si tiež dopĺňajú vzdelanie v rôznych terapeutických smeroch. IPčko poskytuje pravidelnú individuálnu aj skupinovú supervíziu. Supervízori sú k dispozícii zamestnancom, ktorí sa na nich môžu obrátiť v prípade potreby a prebrať náročné prípady. Supervízia je dôležitou súčasťou starostlivosti o duševné zdravie zamestnancov Zamestnanci IPčka sa môžu navzájom podporovať a preberať náročné prípady so svojimi kolegami. Každý zamestnanec si musí nájsť svoj vlastný spôsob, ako sa vyrovnávať so stresom. Niektorí športujú, iní si berú dovolenku a vypnú. IPčko podporuje zamestnancov v tom, aby si našli vlastné rituály a spôsoby na „očistenie sa“ od stresu.

V žilinskom Káčku sa klienti cítia určite uvoľnene. V príjemnom prostredí tu na nich čakajú rôzne hry, pomôcky na odbúranie stresu, ale aj netradičné zvieratko – ježko.

Snažili sme sa tu vytvoriť prostredie, v ktorom by sa klienti cítili dobre. Máme tu aj virtuálnu realitu, ktorá pomáha prekonať ťaživé problémy mysle. Svetlana – naša ježkoterapeutka nám veľmi pomáha v terapiách. Zobrali sme ju aj do Spišskej Starej Vsi na miesto tragédie.

Vaša práca a pomoc ľuďom so psychickými problémami je veľmi potrebná. Akým spôsobom financujete váš chod a ako vás môžeme podporiť?

Na našej stránke ipcko.sk máme k dispozícii všetkých darcov a donorov, bez ktorých by naša organizácia nemohla fungovať. Pomoc prijímame pomocou rôznych projektov, ktoré podporujú to, čo robíme alebo aj mesačným darcovstvom od ľudí, ktorí prispievajú trebárs aj symbolickou sumou. To nám pomohlo prekonať minulý ťažký rok a sme za to všetci nesmierne vďační.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa