V dňoch 7. – 11. októbra sa uskutočnil dvadsiaty ročník multižánrového festivalu duchovnej tvorby Jurinova jeseň a celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby v kategóriách poézia a próza. Celý týždeň bol plný inšpiratívnych podujatí, umeleckých zážitkov a tvorivých stretnutí. V atmosfére podpory a tvorivého dialógu sa stretli umelci, spisovatelia a milovníci kultúry, aby spoločne oslávili duchovnú tvorbu v jej rôznych podobách.
Festival ponúkol bohatý program, ktorý zaujal návštevníkov všetkých vekových kategórií. V prvý deň sa konala pietna spomienka pri pamätnej tabuli Pavla Hrtusa Jurinu v jeho rodisku, v Klokočove. Následne sa v kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho veriaci zišli na slávnostnej svätej omši, ktorú celebroval žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. „Som veľmi rád, že súťaž je pre ľudí všetkých vekových kategórií, veď práve vtedy vynikne pestrosť ich nasmerovania a životnej skúsenosti, ale aj viery, nádeje a lásky,“ povedal otec biskup.
Po skončení svätej omše program v kostole pokračoval. Spisovateľka, rodáčka z obce, pani Janka Hrtúsová, svoje verše venuje najmä Klokočovu, jej ľuďom a udalostiam. Pod vedením Jozefa Gondeka bol pripravený recitál z výberu jej básní, ktorý spevom dopĺňala Michaela Kubištelová a hrou Zuzana Srogončíková. Na divadelnej scéne v meste Turzovka mohli v utorok diváci vidieť predstavenie Divadelného súboru ČI-PR-CHA z Kremnice s názvom Meno „neni“ podstatné – monodrámu plnú emócií a posolstiev.
Pri hrobe kňaza a spisovateľa Jána Harantu, s ktorým je festival rovnako spojený, sa po skončení predstavenia konala pietna spomienka.
Vernisáž výstavy Zbohom knihám? katolíckeho kňaza, speváka a umelca Martina Šafárika v stredu dopoludnia bola pre prítomných študentov i hostí prenesením sa do sveta človeka mnohých talentov a dobroty srdca. Počas celého týždňa sa v knižnici, ale aj v ZŠ Klokočov, ZŠ Milošová u Prívary a ZŠ Horelica predstavili osobnosti literárneho a hudobného života nielen z Kysúc, prebehli diskusie so známymi i menej známymi spisovateľmi a tvorcami (Peter Cabadaj, Marián Grupač, Tomáš Vardzik, Jozef Marec, Monika Smolková, Pavol Holeštiak, Pavol Kužma, Juliana Belková, Tímea Strkáčová, Pavol Ondrík, Katarína Džunková, Ján Gallik, Július Fujak, Karin Sarkisjan, Katarína Chmúrová, Anna Chmúrová).
Vrcholom festivalu bolo vyhlásenie výsledkov celoslovenskej literárnej súťaže. Mnohé prihlásené literárne diela reflektovali duchovné myšlienky a prejavili silu slova ako nástroja na premýšľanie i osobný rozvoj. Do 20. ročníka súťaže sa zapojilo 62 autorov z celého Slovenska, ktorí zaslali 157 príspevkov do kategórií poézia a 43 prác do kategórie próza. Laureátkou 20. ročníka súťaže sa v kategórii próza stala pani Katarína Holcová, ktorá svojím dielom – osobným svedectvom matky, ktorá prišla o dcéru pri útoku na filozofickej fakulte v Prahe – preneseným do krížovej cesty presvedčila nielen porotu, ale počas slávnostného vyhlásenia výsledkov a rozhovoru s ňou i všetkých prítomných, že táto cena jej patrí nielen vďaka výbornému literárnemu spracovaniu… Druhé miesto sa porota v zložení Ján Gallik (predseda), Katarína Džunková a Teodor Križka rozhodla udeliť dlhoročnému účastníkovi zo Svinnej Jozefovi Páleníkovi, tretie miesta v Čadci za prózu získali Zuzana Martišková a Ľubomír Šottník.
V poézii prvé miesto nebolo udelené. Za svoje básne si striebro odniesla dáma, ktorá sa do súťaže prihlásila vôbec prvýkrát a píše pod pseudonymom Javůrek. Tretie miesto získal Marek Drozd. Okrem umiestnení boli udelené i čestné uznania v próze (7) i poézii (8). Cena Jána Harantu nebola udelená. Na margo hodnotenia aktuálneho ročníka – kvality prác – predseda poroty Ján Gallik povedal: „Som veľmi rád, že sme si mohli prečítať mnoho zaujímavých textov, pričom tento rok nás zaujali viac prozaické práce ako poézia, pretože mali najmä výraznejšiu umelecko-estetickú kvalitu, tematickú originalitu a invenčnosť. Viaceré príbehy nesú v sebe hlboké duchovné posolstvo, majú priam nadčasovú platnosť.“
Počas slávnostného večera ukážky ocenených prác čítali Jozef Šimonovič a Martina Mareková, hudobné vstupy patrili Kapele Kapucíni. Piatkový program – vyhlásenie výsledkov súťaže detí ZŠ Kysúc Prečo milujem Slovensko? Prečo milujem Kysuce? a beseda tvorcov, porotcov a študentov – ukončil aktuálny ročník Jurinovej jesene. Pri príležitosti dovŕšenia druhej dekády existencie festivalu zostavila Kysucká knižnica v Čadci vďaka podpore Nadácie SPP pamätnicu, ktorá mapuje priebeh jeho jednotlivých ročníkov, prináša zaujímavé postrehy dlhoročných účastníkov i porotcov. Z ocenených literárnych prác v súťaži bol zostavený zborník, ktorý je dostupný aj v elektronickej verzii na webe Kysuckej knižnice v Čadci.
Organizátormi festivalu boli Kysucká knižnice v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Literárny kompas, o. z., obec Klokočov a mesto Turzovka. Podujatie finančne podporil Žilinský samosprávny kraj a konalo sa pod záštitou predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej a žilinského biskupa Tomáša Galisa. Chceme poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a úspešnom priebehu Jurinovej jesene, všetkým partnerom, sponzorom i mediálnym partnerom. Spoločnými silami sme mohli vytvoriť podujatie, ktoré prispelo k obohateniu duchovného a kultúrneho života. Poďakovanie patrí aj účinkujúcim umelcom, spisovateľom a hosťom, ktorí sa podelili o svoje myšlienky, talenty a životné skúsenosti. Zároveň by sme chceli povzbudiť všetkých začínajúcich autorov, aby sa nevzdávali svojho tvorivého snaženia. Jurinova jeseň je príkladom toho, že duchovná tvorba má v našej spoločnosti významné miesto a je dôležité pokračovať v jej rozvíjaní. Tešíme sa na ďalší ročník festivalu a dúfame, že sa opäť stretneme, aby sme spoločne oslávili krásu slova, umenia a duchovnej tvorby.