Slovenské príslovie hovorí: Vtáka poznáš po perí, človeka po reči. A práve o nej nám porozprával lektor rečového tréningu Peter Magurský.
Môžete sa predstaviť našim čitateľom?
Ak to má byť odpoveď formálna, ktorú ľudia nájdu aj na mojej webstránke, tak: Peter Magurský začal s moderovaním už popri vysokoškolskom štúdiu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Aktuálne pracuje ako rozhlasový moderátor v RTVS, komentátor športových prenosov, moderátor všemožných eventov, dabingový herec a rečový lektor. Ak mám predstaviť aj toho Peťa, ktorý v teplákoch kočíkuje svoju dcérku, tak je to milujúci otec, čerstvý manžel a 28-ročný chalan, ktorý má okolo seba úžasnú partiu podobne naladených bláznov. Rád sa na život pozerám z rôznych uhlov pohľadu a hľadám humor aj tam, kde ho iní nevidia.
Ako sa vyvíjala vaša cesta k moderovaniu a tréningu hlasového prejavu?
Je pravda, že už ako malý hokejista som popri tréningoch a zápasoch chodil aj na recitačné súťaže. Cieľ bol vždy jasný – doplniť doma detskú izbu o ďalší diplom. Avšak, keď ma bývalý viceprimátor Banskej Bystrice Róbert Kazík po súťaži Kováčova Bystrica vychválil do nebies s tým, že zo mňa raz bude veľký rečník, ja som prišiel za ním so slovami: „Pán Kazík, ďakujem, ale ja budem hokejista.“ No, mal pravdu. Môj hlas a moja reč sú mojím chlebodarcom už približne 6 – 7 rokov. Začalo to, keď som dostal ponuku komentovať univerzitnú hokejovú ligu pre TV ESO. Splnený sen – byť pri hokeji a pracovať s mikrofónom. Odvtedy sa pracovné ponuky spojené s moderovaním postupne nabaľovali – od reportáží pre Bystrica SiTy, cez vysielanie v BBFM rádiu, Rádio Regina stred, až po TV prenosy hokejovej extraligy pre stanice ŠPORT 1 a ŠPORT 2. Dnes je mojou prioritou vlastné štúdio – PM VOICE STUDIO. Priestor pre individuálne rečové tréningy, tvorbu voice-overov do reklám či promo videí, či nahrávanie podcastov.

Pre koho sú určené vaše kurzy?
V podstate pre každého, kto pri práci využíva hlas a chce zvýšiť úroveň tohto nástroja. Pre každého, kto chce len zlepšiť svoju rezonanciu, artikuláciu, schopnosť budovania príbehu, jednoducho nabrať sebavedomie vo verbálnom prejave. V mojom štúdiu sa už vystriedali rôzni predajcovia, finanční sprostredkovatelia, politici, online marketéri, ale aj ľudia, ktorí sú jednoducho zvedaví a chcú spoznávať nové veci.
Pocítia klienti zmenu hneď po absolvovaní kurzov, čo im to prinesie? Môžu z toho ťažiť aj v súkromí?
Z väčšiny klientov sa do 2 mesiacov stali milionári, odštartovali úspešný biznis a niektorí začali aj levitovať. A teraz naozaj. Očakávania bývajú skutočne rôzne. Ľudia sa ma občas spýtajú – „a po tých 3 – 4 tréningoch už bude zo mňa dobrý rečník?“ No, asi nie. Ale bude to lepšie ako je to dnes. A najmä – budeš vedieť, ako to deň čo deň zlepšovať… Každý klient po mojich tréningoch zistí, čo všetko sa dá s verbálnym prejavom robiť. Zistia, že verbálny prejav nie je len o talente, ale o pravidelnom tréningu. Naučia sa, ako pracovať s dychom, ako zlepšiť rezonanciu, artikuláciu, ako si pripraviť prednášku, a čo všetko môžu pri prejave využiť tak, aby ich reč nebola nudná a monotónna. A či z toho môžu ťažiť aj v súkromí – myslím, že áno. Keď sa raz naučíte korčuľovať, už sa na korčule nebudete báť postaviť. A tá istota, to sebavedomie vo verbálnom prejave – to je často najväčším lákadlom, prečo začať reč trénovať.
Aký vplyv má psychický stav človeka na reč?
Veľký. Veľmi veľký. A preto pracujeme s nejakou dychovou technikou, technikou rezonancie či artikulácie – aby aj pri návale trémy, teda zrýchlenom dychu, rozbúchanom srdci, spotených dlaniach a pod. reč fungovala. Lebo tréma príde vždy, ide len o to v akej miere a ako ju dokážeme využiť v náš prospech. Ale asi sa nepýtate len na trému. Je veľká pravda, že keď je človek „v pohode“, tak aj reč sa tvorí omnoho ľahšie. Keď máte rovnaký príbeh povedať kamarátovi pri pive a potom v sále väčšiemu publiku, forma akou to poviete, bude určite diametrálne odlišná. Je to jednoznačne prepojené, a preto sa snažím pozitívnu vibráciu a vyššiu frekvenciu so sebou nosiť na každé podujatie, kde mám verejne prehovoriť.
Možno povedať, že keď si človek zlepší svoj rečový prejav, zlepší sa mu aj sebavedomie?
Dá sa povedať, že keď sa človek dostane po mesiacoch cvičenia do formy a pri pohľade do zrkadla sa páči sám sebe, zlepší sa mu aj sebavedomie? Jednoznačne. Dá sa povedať, že keď si dá chlap na seba oblek, prípadne žena krásne spoločenské šaty, odrazu kráča viac sebavedomo? Jednoznačne. A asi viete kam mierim touto metaforou. Keď odrazu spoznáme nové znenie nášho hlasu, keď nám odrazu niekto po prednáške povie – „ale to som o tebe nevedel, že si takýto rečník, dnes ti to fakt išlo!“ – samozrejme, že to zahreje aj naše vnútro.
Dá sa nejako zlepšiť zajakávanie, ráčkovanie a iné rečové vady v dospelosti?
Nie som logopéd. A vôbec nechcem zjednodušovať ich odbor. Nevidím do neho tak ako oni a ak má klient vyslovene silnú poruchu reči ako spomínané zajakávanie či ráčkovanie, jednoznačne odporučím logopedickú kliniku. No je pravda, že som sa už s oboma spomínanými poruchami stretol aj pri svojej praxi. Klienta, ktorý sa zajakával som sa najskôr spýtal, čo s ním robili doteraz, aké cvičenia. Spomenul najmä to, že mu dávali hovoriť slová na hlásky, pri ktorých sa zajakával a veľmi ma zaskočilo, že nerobili najskôr cvičenia zamerané na dych a bránicu, pričom som myslel, že zajakávanie je asi najviac práve o dychu (mimo psychologických dôvodov). Tak som na to išiel opačne a začal s ním pracovať práve cez dychové cvičenia, rezonančné – a úplne sme obišli prácu s kritickými písmenami, aby sa nezameriaval na to, čo mu nejde. Zajakávanie sme síce nepotlačili úplne, no pri všetkej skromnosti môžem povedať, že sme to stiahli o 30 – 40 % a keď mi aj jeho manželka potvrdila, že je tam badateľný rozdiel, tak som si povedal, že skutočne to má význam.
Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí by chceli zlepšiť svoj rečový prejav svojpomocne, dá sa to?
Ja vravím klientom po mojom úvodnom kurze – práve ste absolvovali autoškolu. To však zďaleka neznamená, že ste dobrí šoféri. Chce to ešte veľa, veľa kilometrov. Preto v prvom rade – rozprávajte. Nikto sa nenaučil korčuľovať bez korčúľ a nikto sa ešte nenaučil rozprávať tým, že bol ticho. Prvý krok môže byť jednoduché čítanie neznámeho textu nahlas. Je to najjednoduchší rečový tréning, ktorý môže človek robiť kedykoľvek a pravidelne. Zoberte si neznámy text a čítajte nahlas. Prípadne rovno s korkovým štupľom medzi zubami – pre tréning artikulačných orgánov. Následne sa nahrajte a skúste svoj prejav analyzovať. Páči sa vám vaše tempo reči? Páčia sa vám vaše intonácie? Opakujete často rovnakú melódiu alebo to dokážete variovať? Aspektov, ktoré sa dajú zlepšiť je viac, než si myslíte.
Akou formou pracujete s klientmi?
Hneď na začiatku si klienta potrebujem nahrať. Aby sme vedeli vypracovať analýzu jeho verbálneho prejavu. Pomenujeme čo funguje, čo nefunguje. To je prvý dôležitý krok k tomu, aby sa človek naučil veci pomenovať a rozlišovať. Nielen povedať „to bolo dobré“ alebo naopak „to bolo hrozné“, ale treba vedieť povedať PREČO to bolo dobré a PREČO zlé. Následne sa naučíme robiť rôzne cvičenia zamerané na dych, hlas a artikuláciu. Venujeme sa tvorbe verbálneho prejavu – obsahovej stránke, rečovej improvizácii. Učíme sa používať prozodické vlastnosti reči – tempo, pauzu, melódiu, dôraz. Mám aj klientov, ktorí ma oslovia s tým, že sa potrebujú pripraviť na konkrétny verbálny prejav – prezentáciu/prednášku. S nimi sa vyslovene zameriame na vybudovanie kvalitného obsahu, ktorému dáme pútavú formu.

Čo by ste na záver odkázali našim čitateľom?
Má sa to týkať verbálneho prejavu? V prvom rade, máte môj obdiv za to, že v dobe TikToku, pár sekundových storiek na instagrame a pod. ste dokázali dočítať celý tento článok/rozhovor až do konca. A odkaz? Bolo by ich veľa. Ale dám len jeden. Napísal mi ho môj dobrý kamarát a spolumoderátor galavečerov DFN Marek Polomský na fľašu, ktorú mi daroval na mojej rozlúčke so slobodou. Je v troch slovách a znie: „Buď verný sebe.“ Zahŕňa toho veľmi veľa. Viac než si myslíte. Keď vás čaká niečo veľké, ľudia vám položia otázku: „Veríš si?“ A my si to preložíme ako „Si dostatočne sebavedomý?“ Lenže to sebavedomie vychádza práve z toho, že som „verný sebe“. Svojim hodnotám, svojmu vnútru. Porozmýšľajte, či naozaj ste.